eter-nimble-i-magiczne-oczy.jpg

Peter Nimble i magiczne oczy

Książkę o Peterze Nimble’u pożyczyłam od mojej nastoletniej siostrzenicy, którą (podobnie jak wiele kobiet w naszej rodzinie) cechuje zamiłowanie do literatury. Na koniec wakacji miałam ochotę przeczytać właśnie coś takiego – przygodowego, baśniowego i lekko magicznego. Dzieło Jonathana Auxiera całkowicie spełniło moje oczekiwania. Czytałam je z rosnącą przyjemnością i choć rozwój wypadków wielokrotnie dało się przewidzieć, w połowie byłam już całkiem zanurzona w opowieści. 

Czytaj całość


7-nawykow-skutecznego-dzialania.jpg

7 nawyków skutecznego działania

„7 nawyków skutecznego działania” to kolejna po „6 filarach poczucia własnej wartości” opisana tu książka z liczbą w tytule :) Oprócz tego łączy je również tematyka rozwoju osobistego i fakt, że należą do jednych z najbardziej docenionych w swojej dziedzinie. Obie zrobiły na mnie spore wrażenie, ale „7 nawyków…” podobało mi się zdecydowanie bardziej. Ta książka przekazuje bardzo wiele inspirujących treści, aż trudno wszystko przetworzyć przy pierwszej lekturze. Autor proponuje, żeby w miarę czytania wykonywać ćwiczenia i choć w pewnym stopniu wprowadzać w życie 7 nawyków. Jednak ja połknęłam ją od razu w całości i teraz pewnie będę do niej zaglądać na wyrywki. 

Czytaj całość

 


mirabelka.jpg

Mirabelka

„Mirabelka” to książka dla dzieci ale także dorosłych, którzy zachowali w sobie dziecięcą wrażliwość. Taką osobą na pewno jest autor – Cezary Harasimowicz – który traktuje swojego małego czytelnika bardzo poważnie. Uważa go za kogoś komu można opowiadać o najtrudniejszych sprawach, takich jak wojna, zagłada, śmierć i cierpienie. Robi to jednak delikatnym, poetyckim językiem, który chwilami mocno chwyta za serce.

Czytaj całość


kwiaty w pudełku.png

Kwiaty w pudełku

Moja mama po przeczytaniu tej książki stwierdziła, że to skuteczne lekarstwo dla wszystkich tych, którzy są zakochani w Japonii. I rzeczywiście, obraz jaki się z niej wyłania jest mroczny i przygnębiający. Karolina Bednarz skupiła się w swoim reportażu na sytuacji kobiet – tytułowych kwiatów, które choć pięknie się prezentują, to z każdej strony są ograniczane. Jej opowieść jest bardzo dokładna i wieloaspektowa – porusza cały wachlarz zagadnień. Od skomplikowanych tradycji relacji damsko-męskich, po współczesne nierówności na rynku pracy. Odwołuje się do feministycznych wątków w japońskiej historii. Opisuje tak poważne kwestie jak molestowanie uczennic, czy pornografia dziecięca. 

Czytaj całość


silowanki_okladka.jpg

Siłowanki

Przesłanie „Siłowianek” w dużym skrócie brzmi: „Warto z dzieckiem się siłować, urządzać przepychanki, ćwiczyć, bo to stymuluje nie tylko jego rozwój fizyczny, ale i psychiczny”. Zdaniem autorów dzięki temu maluch nabiera pewności siebie, doświadcza własnych granic i uczy się je przekraczać w bezpiecznych warunkach. W swojej książce przytaczają sporo badań, które to potwierdzają, ale przede wszystkim pokazują historie dzieci i rodziców, którzy przekonali się do siłowanek. Bo chociaż ćwiczenie przewrotów i gwiazd może wydawać się oczywiste, w dzisiejszym świecie (w którym wszystko musi być przede wszystkim bezpieczne) takie nie jest.

Czytaj całość

 


6-filarow-poczucia-wlasnej-wartosci-b-iext51349920.jpg

6 filarów poczucia własnej wartości

Książka Nathaniela Brandena to klasyk spośród tego typu pozycji. Autor, nieżyjący już, amerykański psychoterapeuta, uznawany jest za specjalistę od poczucia własnej wartości. "6 filarów..." to podsumowanie jego wieloletniej pracy i kilku książek, które na ten temat napisał wcześniej. Okładka i tytuł były dla mnie trochę zniechęcające – sugerują kolejny poradnik w amerykańskim stylu, przepełniony zdaniami w stylu: "Spójrz w lustro i  uśmiechnij się do siebie", albo "Zwizualizuj swój sukces, a na pewno go osiągniesz". Jednak zawartość książki przyjemnie mnie zaskoczyła. Przede wszystkim napisana jest konkretnym, przejrzystym językiem. Treść jest gęsta i niesie naprawdę sporą dawkę wiedzy.

Czytaj całość