About

mirabelka.jpg
 

Cezary Harasimowicz – Mirabelka

„Mirabelka” to książka dla dzieci ale także dorosłych, którzy zachowali w sobie dziecięcą wrażliwość. Taką osobą na pewno jest autor – Cezary Harasimowicz – który traktuje swojego małego czytelnika bardzo poważnie. Uważa go za kogoś komu można opowiadać o najtrudniejszych sprawach, takich jak wojna, zagłada, śmierć i cierpienie. Robi to jednak delikatnym, poetyckim językiem, który chwilami mocno chwyta za serce.

Narratorem opowieści jest tytułowe drzewko, a właściwie kolejne jego „pokolenia” rosnące na warszawskim Muranowie. Obserwują one toczące się na ich oczach burzliwe losy dzielnicy – od czasów przedwojennych, przez zagładę i getto, czasy odbudowy stolicy, PRL, aż po współczesność. Główni bohaterowie, których skomplikowanych losów świadkiem jest mirabelka, to przede wszystkim żydowscy mieszkańcy dzielnicy. Ich barwna kultura pokazana jest tutaj w piękny i ciekawy sposób. Tragiczne wydarzenia opisane tak, że mogą stanowić punkt wyjścia do rozmów między rodzicami i dziećmi. Na poziomie dziecięcej wrażliwości zadawane jest tu pytanie o sens cierpienia, poruszane kwestie przemijania, pamięci o tych, którzy zginęli. To naprawdę niezwykłe, że w tak skromnej książeczce udało się zawrzeć tyle wątków i mądrej treści!

Jako dorosła czytelniczka znalazłam w niej bardzo dużo dla siebie. Urzekły mnie także przepiękne ilustracje Marty Kurczewskiej, które nadają całej historii jeszcze więcej słodko-gorzkiego smaku. W ramach zachęty do lektury (albo jej uzupełnienia) polecam Wam rozmowę Cezarego Harasimowicza z Weroniką Wawrzkowicz w ramach cyklu „Rozmawiam bo lubię”.